Koľko jazykov vieš, toľko krát si človekom, alebo ach tie jazyky...

Autor: Barbora Ščípová | 11.7.2012 o 15:58 | Karma článku: 6,25 | Prečítané:  1115x

Hoci som zástanca teórie, že cez prázdniny je treba oddychovať a nie učiť sa, tento rok som sa rozhodla, že svoju zásadu poruším a oprášim svoje jazykové znalosti z nemčiny a angličtiny.

 

Mala som šťastie v tom, že som chodila na základnú školu medzi zdravé a navyše nadané deti. Od prvého ročníka som sa učila po nemecky a už ako štvrtáčka som vedela plynule komunikovať v nemčine. Dalo by sa povedať, že som to brala akosi prirodzene a nemala som problém prejsť zo slovenčiny do nemčiny. Mali sme totiž výbornú nemeckú učiteľku, ktorá nás naučila  v nemčine rozmýšľať a tým pádom bolo učenie ľahšie. Problém nastal, keď naša nemčinárka odišla a dva roky som nemala nemčinu vôbec, pretože na škole nebol nikto, kto by ju učil. Po dvoch rokoch prišla na školu nová učiteľka a tak sme sa znova posunuli o kúsok ďalej a zdalo sa, že už bude všetko v poriadku. Bolo, avšak iba dovtedy, kým nám pani učiteľku nevzala rakovina. Posledný rok na základnej sme teda jazyk nemali a s príchodom na strednú som musela začať s angličtinou. Nakoľko na našej škole nemčina zatiaľ nie je. A ako to dopadlo? Moja kedysi výborná nemčina pomaly chátra, už neviem ani zďaleka tak dobre komunikovať a už pre mňa ani nie je také prirodzené v nemčine uvažovať.

 

Čo sa týka angličtiny, k tej sa radšej nebudem ani vyjadrovať, pretože sme žiaľ, mali obrovskú smolu na profesora. Ako človek je fajn, lenže angličtinu učí prvý rok, sám ešte študuje na jazykovej škole a niekedy sa dokonca učí na našich hodinách. Navyše sme rozdelení v podstate na dve skupiny. Polovica z nás sa totiž učiť chce a polovica nie. Dá sa teda učiť v takejto triede a za takých podmienok? Možno. Pohár mojej trpezlivosti však pretiekol a keďže je angličtina v našom odbore maturitný jazyk a navyše mi záleží na tom, aby som ju vedela, zaplatila som si jazykovú školu a tak spolu s mojou kamarátkou, ktorá ma na to nahovorila, v septembri sadneme opäť do školských lavíc, avšak dobrovoľne a s chuťou.

 

Mám však isté obavy z toho, či to zvládnem a tak chcem dni voľna využiť aspoň na aké – také učenie, aby som tam neprišla a nedívala sa na lektora ako teľa na nové vráta. Tak som teda vytiahla všetky učebnice a slovníky – až teraz som prišla na to, akú hromadu ich vlastne mám – a idem sa vzdelávať.

 

Chcem samozrejme oprášiť aj nemčinu ale k tej sa vrátim až vtedy, keď si aspoň z časti osvojím angličtinu. Či to zvládnem neviem, no chcela by som a tak mi zostáva iba dúfať, že z toho nakoniec nebudem mať guláš.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?